ETR - Informacja o Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w tekście łatwym do czytania
424 kB
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Funkcjonuje od 1 stycznia 2020 roku i łączy w sobie dotychczasowe kompetencje i potencjał Działu Animacji Kultury oraz dwóch specjalistycznych jednostek: Pracowni Animacji Ekologicznej oraz Pracowni Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty.
Dział organizuje wydarzenia, cykle i projekty, prowadzi programy edukacyjne oraz animuje działania promujące dziedzictwo i upowszechniające wiedzę na jego temat. W duchu partycypacji i wspólnej troski o lokalne dziedzictwo angażuje w swoje działania społeczność lokalną i współpracuje z licznymi partnerami: lokalnymi liderami, organizacjami pozarządowymi, szkołami, innymi instytucjami kultury czy przedsiębiorstwami. Tym samym buduje pozytywną tożsamość mieszkańców i mieszkanek Nowej Huty i całego Krakowa.
Bazując na doświadczeniach zespołu tworzącego Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa, istotną zasadą organizowanych wydarzeń jest opowiadanie o dziedzictwie i interpretowanie go – dział tworzy warunki do jego bezpośredniego doświadczania i eksperymentowania z nim przez społeczność gromadzącą się wokół proponowanych inicjatyw. Prowadzi to do lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości kulturowej i przyrodniczej w jej złożonym całokształcie, a w efekcie do większej troski o nią. Przykładem są tu popularne wydawnictwa, a także spacery, prelekcje, warsztaty, slajdowiska, cykle wydarzeń, czy przedsięwzięcia edukacyjne i rekreacyjne organizowane dla odbiorców indywidualnych i grup zorganizowanych. Ta interesująca, prowadzona z pasją i zaangażowaniem działalność wysokiej jakości, jest znakiem rozpoznawczym Laboratorium.
Częścią Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa jest Pracownia Animacji Ekologicznej oraz Galeria Huta Sztuki.
GALERIA HUTA SZTUKI
Od 2018 roku w ramach Ośrodka Kultury Norwida działa Galeria Huta Sztuki. Swoją misją nawiązuje do Galerii „Rytm”, koncentruje się bowiem między innymi na prezentacji dorobku środowiska artystycznego Nowej Huty. Wystawę stałą tworzą prace pochodzące ze zbiorów Ośrodka. Są wśród nich dzieła Walentego Gabrysiaka, Juliana Jończyka, Mariana Kruczeka, Lucjana Mianowskiego, Eugeniusza Muchy, Józefy Sobór-Kruczek, Józefa Szajny, Janusza Trzebiatowskiego, Danuty Urbanowicz. Dodatkowo są także organizowane wystawy czasowe (często mające formę pokazów indywidualnych), w ramach których odwiedzający mają okazję bliżej zapoznać się z twórczością wybranych artystów i artystek, nie tylko związanych z Nową Hutą.
Galeria Huta Sztuki pełni zarówno funkcję wystawienniczą, jak i edukacyjną. Organizowane są w niej warsztaty, wykłady, spotkania i dyskusje.
SEKTOR SZTUKI
Sektor Sztuki to przestrzeń wystawiennicza znajdująca się w głównym budynku Ośrodka Kultury Norwida. To miejsce prezentacji wystaw twórców i twórczyń profesjonalnych oraz nieprofesjonalnych. Ekspozycja jest zmieniana średnio raz w miesiącu. Priorytetowym celem Sektora Sztuki jest umożliwienie odbiorcom kontaktu z dziełami sztuki reprezentującymi zróżnicowane nurty i tendencje w sztuce współczesnej.
PRACOWNIA ANIMACJI EKOLOGICZNEJ
Pracownia Animacji Ekologicznej, działająca w Ośrodku Kultury Norwida od 1992 roku, jest najstarszą w Krakowie jednostką prowadzącą edukację ekologiczną w ramach instytucji kultury. Co roku przygotowuje szeroką ofertę działań animacyjnych i edukacyjnych skierowaną do młodzieży szkolnej i osób dorosłych. Opracowała i prowadzi m.in.: cykl wydawniczy Parki Krakowa, konkursy Ogrody sąsiedzkie i Pnącza dla Krakowa, projekt Ogrody Nowej Huty, którego celem jest aktywowanie Nowohucian do działań na rzecz zieleni miejskiej. W latach 1997-2003 Pracownia włączona była w tworzenie największego użytku ekologicznego dzielnicy – Łąk Nowohuckich, który jako obszar należący do programu Natura 2000, do tej pory jest podmiotem jej działań edukacyjnych i animacyjnych.