Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Kraków miastem osiedli. Rozmowa połączona z premierą miniprzewodnika "Osiedla mieszkaniowe Krakowa".

Zapraszamy na spotkanie połączone z premierą miniprzewodnika “Osiedla mieszkaniowe Krakowa”. Spotkanie poprowadzi Beata Chomątowska a w rozmowie wezmą udział: Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Agata Kokoryn, Dorota Leśniak-Rychlak, Monika Mazurek, Maciej Rodaka, Michał Wiśniewski.
W zbiorowej wyobraźni Kraków zamyka się w historycznym centrum, w najlepszym razie dociera do tak zwanej pierwszej obwodnicy. W tym obszarze miasto zabudowane jest kamienicami wzdłuż wytyczonych ulic starego i nieco nowszego miasta. W naszej niewielkiej książce proponujemy wyprawę trochę dalej, w różnorodne osiedla Krakowa, miejsca prawdziwego życia znakomitej większości jego mieszkanek i mieszkańców.
Osiedla – wielowymiarowe i często niedoceniane – kryją w sobie historie społecznych ambicji polityków i projektantów, urbanistycznych wizji i kompromisów architektonicznych. Nasz miniprzewodnik to próba spojrzenia na miejsca, które na co dzień postrzegamy jako przezroczyste. W narracji łączącej fakty, konteksty historyczne i miejskie mitologie, odkrywamy, jak osiedla zmieniały sposób życia mieszkańców, redefiniowały granice miasta i tworzyły nowe wspólnoty. W kilku przypadkach przyglądamy się też codziennemu życiu krakowskich zespołów osiedlowych.
Spotkanie w ramach projektu Fundacji Instytut Architektury poświęconego społecznemu odbiorowi i historii osiedli mieszkaniowych w Krakowie w okresie międzywojennym oraz po drugiej wojnie światowej. Celem projektu jest opowiedzenie o architekturze modernistycznych założeń mieszkaniowych w odniesieniu do historii ich mieszkańców.
W czasie wydarzenia będzie można otrzymać darmowe egzemplarze miniprzewodnika.
Więcej informacji o projekcie znajdziemy na stronie internetowej.
Projekt Osiedla mieszkaniowe Krakowa. Społeczna i architektoniczna historia Krakowa dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Jeśli masz dodatkowe potrzeby, o których powinniśmy wiedzieć, abyś mogła/mógł komfortowo, bezpiecznie i w pełni uczestniczyć w wydarzeniu, poinformuj nas o nich przy zgłoszeniu mailowym.
Organizator: Fundacja Instytut Architektury
KONTAKT
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
ARTzona
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Duża sala: znajduje się na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Na piętro prowadzi pochylnia w górę, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niski próg.
Lokalizacja
os. Górali 4, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 38 98 e-mail: artzona@okn.edu.pl